RCC Announces December 2016 Graduates

Rockingham Community College News Release  •  January 17, 2017  •  K. Pryor

(Wentworth, NC) – RCC Announces December 2016 Graduates

Eden
Joseph Nathanael Barnes
; Certificate -Welding Technology
Brina Noelle Blackstock; Certificate – Cosmetology
Hannah Gabrielle Bolick; Certificate – Phlebotomy
Stephanie Ann Bradford; Associate in Applied Science – Medical Office Administration
Stephen Cochran; Associate in Arts
Kasey Alexandra Ellis; Associate in Arts
Tanner Reid Johnson; Associate in Applied Science – Computer Information Technology
Rebecca G. Leddy; Associate in Arts
Brittany Sue Murphy; Certificate – Electrical Systems Automation Systems, Certificate – Electrical Systems Technology Programmable Logic Controllers, Certificate – Electrical Systems Technology Robotics
Nicholas Bradley Price; Associate in Fine Arts
Cody Richmond Shockley; Associate in Science
Douglas Jay Staley; Associate in Applied Science – Horticulture Technology
Anna Tickle Terrazas; Certificate – Business Admin Management Applications & Principles
Staci Jo Underwood; Associate in Applied Science – Medical Office Administration
Denisse Sandoval Valdovinos; Associate in Arts
Joseph T. White, Jr.; Associate in Science – Business Administration
Cristen R. Wright; Certificate – Phlebotomy

.

Elon
Kameron Winburn; Associate in Arts

.

Greensboro
Eric Henriksen; Certificate –
Brewing, Distillation and Fermentation Craft Brewing”
Robin Johnette Murray; CertificateCosmetology
Anthony R. Seigler; Associate in Applied Science -Brewing, Distillation & Fermentation: Equipment, Packaging & Maintenance
Jason L. Winchester; Associate in Applied Science-Computer Information Technology

.

Jamestown
Kenneth Stauber Wilson III
; Associate in Applied Science – Brewing, Distillation, & Fermentation: Equipment, Packaging, & Maintenance

.

Madison
James Matthew Biggs; Associate in Applied Science -Computer-Integrated Machining
Misty C. Edwards; CertificateBusiness Administration Management Applications & Principles
Takira Janelle Moore; Associate in Science
James Michael Plummer; Diploma – Air Conditioning, Heating & Refrigeration Technology
Jacob Young Tysinger; Associate in Arts

.

Mayodan
Kara T. Brim;
Certificate – Phlebotomy
Julie C. Stevens; Associate in Applied Science – Horticulture Technology

.

Milton
Cordelia Ann Russell; Certificate – Phlebotomy

.

Pelham
Whitney Breana Heffner; Associate in Arts

.

Ramseur
Nicholas McNeill; Associate in Science

.

Reidsville
Corey Michael Alexander
; Associate in Applied  Science – General Occupational Technology, Industrial Systems Technology
Ross Everett Allen; Associate in Applied Science – Business Administration
Robin Forrest Ash; Associate in Applied Science – Business Administration
Elan Bray Ashley; Associate in Applied Science – Fire Protection Technology
Kristina Michelle Bailey; Associate in Arts
Derek Calvin Coleman; Diploma – Air Conditioning, Heating & Refrigeration Technology
Nathaniel Collins; Associate in Arts
Danielle Nicole Courts; Associate in Applied Science – Medical Office Administration
Taylor Alexandra Crowder; Associate in Arts
Tosha Michelle Graves; Associate in Applied Science – Early Childhood Education
Nikki-Dare M. Hammack; Associate in Fine Arts
Ashley D. Johnson; Associate in Applied Science – General Occupational Technology
Thomas Willem Jurrissen; Associate in Arts
Margaret Elizabeth McCann; Associate in Applied Science – Early Childhood Education
Chandler Elizabeth McDowell; Associate in Arts
Anthony Jordan Petty II; Certificate – Electrical Systems Technology Robotics
Sara Phillips; Associate in Science
Jonathan Caleb Williamson; Associate in Arts, Associate in Science
Dalton E. Woolard, Jr.; Certificate – Essential Computer-Integrated Machining Fundamentals

 

Ruffin
Savannah Leigh-Ann Aron
; Certificate -Cosmetology
Erika Leigh Davis; Associate in Applied Science – Cosmetology

.

Stokesdale
Ronnie Lee Amos; Diploma – Air Conditioning, Heating & Refrigeration Technology
Robert Cranston; Associate in Applied Science – Computer Information Technology
Taylor Lynn Venable; Certificate – Phlebotomy

.

Stoneville
Lily Ryanne Barrett; Associate in Science
Tammy Tilley Cook; Associate in Applied Science – Accounting
Roxann Nichole Davis; Associate in Science
Erin Cassie Hicks; Associate in Arts
Adrian Ramon Mendoza; Associate in Arts
Amber LeAnn Shaw; Associate in Applied Science – Cosmetology
Scott Allen Thornton; Associate in Applied Science – General Occupational Technology
Ceirra Jane Younger; Certificate – Phlebotomy

.

Summerfield
Daniel Joseph Gamache; Associate in Applied Science -Brewing, Distillation & Fermentation: Equipment, Packaging & Maintenance, Certificate – BDF: Brewing Specialty Agriculture
Melisa Staley Moore; Associate in Arts
Collin Victor Rahn; Associate in Arts
Clayton Lee Smith; Certificate – Welding Technology

.

Winston Salem
Joseph Edward Kennedy
; Associate in Applied Science – Brewing, Distillation & Fermentation: Equipment, Packaging & Maintenance
Jennifer Nicole Vernon; Associate in Applied Science – Medical Office Administration

###

banner





Short URL: http://www.rceno.com/RCENO/?p=36972

Posted by on Jan 18 2017. Filed under Featured, Local, National & World News, RCC, Regional & State News. You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.
Please Read Our COMMENTS POLICY before Posting Your Reply Below.

Comments are closed

banner


banner
ad ad

ad ad


ad ad

ad ad